Vlastnosti medu

Blahodárné účinky medu jsou známy již odnepaměti, díky jeho jedinečným výživným vlastnostem a léčivým schopnostem je považován za afrodiziakum a elixír mládí. V minulosti patřil med k nedílnému vybavení každé domácí lékárničky, jelikož dokázal velmi spolehlivě ničit bakterie a účinně posilovat obranyschopnost organismu.

Med obsahuje jednoduché cukry, které dokáže lidský organismus, na rozdíl od klasického cukru, velmi dobře a rychle zpracovat. Med je vysokým zásobníkem řady důležitých vitamínů a minerálů, k nejdůležitějším patří vitaminy skupiny A, C, B1, B2, B6, B12, D, K, E. Z minerálních prvků obsažených v medu můžeme jmenovat draslík, sodík, hořčík, železo, křemík, vápník a fosfor.

V dnešní době se med používá především jako delikatesní pochutina, kterou si natíráme pečivo nebo sladíme nápoje. Je však zapotřebí podotknout, že pravidelným podáváním medu můžeme předejít určitým zdravotním potížím. Díky svému jedinečnému složení dokáže med zničit značnou skupiny nežádoucích mikroorganismů, se kterými si lidské tělo nedokáže samo o sobě poradit. Pravidelným užíváním medu lze předejít různým onemocněním, kterými jsou nachlazení, zánět průdušek, angína či rýma.

Již naši dávní předkové znali vysokou a mocnou sílu medu, která dokázala působit nejen vnitřně, ale i navenek. Magickou sílu medu využívali Číňané, Arabové a vzdělaní Egypťané, a to nejen jako pochutinu, ale i jako vnější i vnitřní léčebný prostředek. Med se přikládal na různá poranění a kožní problémy, medem se hojily popáleniny, omrzliny, proleženiny, vředová onemocnění kůže, vyschlá pokožka, popraskané a suché rty nebo různé kožní ekzémy.

V současné době se moderní kosmetika opět vrací k osvědčeným přírodním praktikám, med se stal nejen součástí kosmetických přípravků, ale také prostředkem k detoxikaci a oživení těla. Na pokožku lidského těla působí med dezinfekčně, protizánětlivě, regeneračně, hydratačně a výživně. V kosmetickém průmyslu se med velmi často používá do nejrůznějších přípravků – pleťových krémů, tělových mlék, peelingů, šamponů, vlasových kondicionérů či pomád na rty.

Po zjištění, že med dokáže z těla vyloučit léty nashromážděné škodliviny a toxiny, začal se také objevovat v wellness a masérských studiích. K maximálním detoxikačním kůrám patří medová masáž, která je nejen velice příjemná, ale také zdraví prospěšná.